Finnar av concerta?

Jag har blivit fjortis igen! Jag har fått finnar! Små, fjantiga röda kvisslor lite överallt i ansiktet… Jag som faktiskt inte ens hade finnar som tonåring – men alla ska vi väl drabbas nån gång, säg? 😛

Kan det vara Concertan?? Jag ökade dosen den 23 oktober från 18 till 36 mg, och så poppade dessa upp igår/idag.

Creepy närbilder -> vassego! 😉

Klicka på bilderna om du – mot bättre vetande – vill se närbilder.

😯

Tror banne mig att de kliar också… och det kliar liksom lite överallt på kroppen. Inte bara på de där små äcklen.

Annonser
Published in: on oktober 28, 2008 at 9:59 e m  Comments (7)  
Tags: , , ,

The URI to TrackBack this entry is: https://addanna.wordpress.com/2008/10/28/finnar-av-concerta/trackback/

RSS feed for comments on this post.

7 kommentarerLämna en kommentar

  1. Ooops, låter ju inte alls kul det där. Tyvärr kan jag inte vägleda dig om medicinerna påverkar eftersom jag är medicinlös. Men det låter ju inte helt otroligt, eller hur? Klåda verkar inte bra, kan det vara tecken på nån allergi? Hoppas inte.

    Jag håller tummarna för att både kvisslor och klåda försvinner snabbare än bums! 🙂

  2. Ja ischa mig jag hoppas de försvinner…. klådan är värst, några finnar kan jag stå ut med. De får kontra mina första gråa hår – märklig kombination! 😀
    Jag ska till psyk imorgon så jag ska fråga då om det kan vara en biverkan.. Hoppas verkligen inte det är någon allergi mot medicinen. Vad det skulle kunna vara annars vet jag inte, för jag tror nte jag ätit eller utsatt mig för nåt annat än ny/ökad medicin…

  3. […] kliat lite överallt på kroppen.. mest i hårbottnar (if you know what jag menar liksom…), jag har fått finnar, och ja… nja jag vette hundan… kanske har min utveckling vänt och jag blir yngre och […]

  4. […] de första dagarna, men nu överallt (mest i ansiktet, på armarna och i hårbotten). Jag har fått finnar i ansiktet och runt dem hettar och kliar det… Och det känns lite som att en myra (eller kanske […]

  5. Jag har exakt samma problem.Hade inte heller finnar i tonåren.Sen jag börja med Concerta har jag finnar och klåda.Massa i ansiktet och även i hårbotten.Hemskt hemskt,men man vill ju inte sluta med medicinen heller.

  6. @Therese: 😦 Nej, man vill ju inte sluta med medicinen om fördelarna är fler än nackdelarna, men kanske kan du byta till en annan? Jag fick byta från Concerta till Ritalin, och då försvann finnarna och klådan som jag fick av concerta.

  7. Jag får också finnar, i ansiktet och lite här och där på kroppen. Hade en hemsk klåda på rygg och axlar första veckan. Men det börjar avta. Undrar hur länge man ska få finnarna bara… medicinen fungerar ju bra annars.


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: